Jubileusz 75-lecia AGH: Różnice pomiędzy wersjami

Z Historia AGH
Nie podano opisu zmian
Linia 61: Linia 61:


==== Pisano o jubileuszu ====
==== Pisano o jubileuszu ====
* Jubileusz 75-lecia. ''Przegląd Górniczy'' 1994, nr 6


==== Wydawnictwa jubileuszowe ====
==== Wydawnictwa jubileuszowe ====

Wersja z 14:22, 23 kwi 2020

Zdjęcia z jubileuszu

Wystawy

  • Wystawa prezentująca dorobek AGH w przyziemiu pawilonu A-1


Wizyta przedstawicieli Senatu AGH u Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji Jubileuszu 75-lecia Uczelni

"Pragnę na pierwszym miejscu przywitać dzisiaj Rektora, Senat i pracowników nauki Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa - AGH. Wasza pielgrzymka do Rzymu związana jest z 75 rocznicą powstania tej Uczelni po I-szej wojnie światowej. Jako krakowianin wiem dobrze jakie znaczenie miała AGH w życiu Naszego miasta, w życiu akademickim, a także w tym powiązaniu Krakowa ze Śląskiem. AGH uczelnia górniczo - hutnicza przeznaczona dla Śląska powstała w Krakowie - była dalszym ciągiem historycznego związku pomiędzy Śląskiem a Krakowem, który tyle znaczył dla dziejów Polski. W tym wypadku kierunek był z Krakowa na Śląsk. Kraków dostarczał na Śląsk fachowców - specjalistów od górnictwa i hutnictwa, co miało po I-szej wojnie światowej i obecnie również dla Polski kapitalne znaczenie - wówczas na początku pierwszej niepodległości i teraz w kontynuacji tej niepodległości.

Proszę ode mnie pozdrowić całe AGH, wszystkich Jego profesorów, uczonych, studentów - nową generację. Tę starszą pamiętałem osobiście; miałem z Nimi wiele kontaktów. Wspominam szczególnie niektórych profesorów; a z tą młodą mam kontakt dzięki dzisiejszej obecności tutaj Senatu i przedstawicieli AGH w nowym kształcie.

Szczęść Boże! - tak się mówi po górniczemu, Szczęść Boże!"

Jan Paweł II Przywitanie pracowników AGH pielgrzymujących do Rzymu z okazji 75-lecia powstania Uczelni, na audiencji generalnej w Bazylice Św. Piotra.

W pałacu papieskim w Castel Gandolfo

Pisano o jubileuszu

  • Jubileusz 75-lecia. Przegląd Górniczy 1994, nr 6

Wydawnictwa jubileuszowe