Janusz Pakulski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Historia AGH
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 4: Linia 4:
|birth_date=1 stycznia 1926
|birth_date=1 stycznia 1926
|birth_place=Warszawa
|birth_place=Warszawa
|death_date=12 kwietnia 2000
|fields=metalurgia, odlewnictwo, metaloznawstwo
|faculty=Wydział Odlewnictwa
|faculty=Wydział Odlewnictwa
}}
}}
Linia 9: Linia 11:




Dyscyplina/specjalności:
Dyscyplina/specjalności: metalurgia, odlewnictwo, metaloznawstwo


== Nota biograficzna ==
== Nota biograficzna ==

Wersja z 07:15, 28 kwi 2021

Janusz Pakulski
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Pakulski
Imię / imiona Janusz


Data urodzenia 1 stycznia 1926
Miejsce urodzenia Warszawa
Data śmierci 12 kwietnia 2000
Dyscyplina/specjalności metalurgia, odlewnictwo, metaloznawstwo
Wydział Wydział Odlewnictwa



FunkcjeGdzieoddo
ProdziekanWydział Odlewnictwa19691972
ProdziekanWydział Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa19791981

Janusz Pakulski (1926-2000) biogram będzie uzupełniony


Dyscyplina/specjalności: metalurgia, odlewnictwo, metaloznawstwo

Nota biograficzna

Urodził się 1 stycznia 1926 roku w Warszawie. Zmarł 12 kwietnia 2000 roku. Pochowany na Cmentarzu Bronowickim w Krakowie.

Do wybuchu wojny zdążył zaliczyć 2 klasy Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie. W czasie okupacji ukończył na kompletach kolejne 2 klasy gimnazjum, a następnie uczył się w Państwowej Szkole Metaloznawczo-Odlewniczej im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie, kierowanej przez prof. K. Gierdziejewskiego. Dyplom "technika metaloznawczo-odlewniczego" uzyskał w lipcu 1944 roku.

W latach okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej, a następnie był żołnierzem Armii Krajowej. Aresztowany przez gestapo w grudniu 1942 roku został osadzony na Pawiaku, z którego został zwolniony w kwietniu 1943 roku. W październiku 1944 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru w Borowiczach koło Nowogrodu, gdzie był więziony do marca 1946 roku.

W 1947 roku rozpoczął studia na Wydziale Hutniczym Akademii Górniczo-Hutniczej, które ukończył w 1952 r. uzyskując tytuł mgr inż. metalurga. Pracę dyplomową pt. "Zaprojektować żeliwiak doświadczalny f150 mm" wykonał pod kierunkiem prof. Mikołaja Czyżewskiego. Jeszcze przed ukończeniem studiów, podjął pracę dydaktyczną jako zastępca asystenta w Katedrze Metalurgii i Surówki na Wydziale Hutniczym, wiążąc tym samym całe swoje życie zawodowe z Akademią Górniczo-Hutniczą.

Dalszy przebieg Jego pracy w Akademii Górniczo-Hutniczej wyznaczają kolejne stanowiska: starszego asystenta, aspiranta, adiunkta i docenta w Katedrze Metaloznawstwa Odlewniczego (po zmianie nazwy - Katedrze Metaloznawstwa i Obróbki Cieplnej Odlewów) na Wydziale Odlewnictwa.

Stopień dr nauk technicznych uzyskał w 1966 r. broniąc pracy pt. "Ustalenie wpływu niektórych modyfikatorów na mikrosegregację węgla w odlewach ze staliwa austenitycznego Hadfielda". Promotorem pracy był ówczesny kierownik Katedry prof. Mikołaj Dubowicki.

W 1973 r. doc. J. Pakulski objął po swoim promotorze kierownictwo Katedry, którą kierował aż do czasu przejścia na emeryturę w 1991 r.

W pierwszych latach pracy w Katedrze organizował od podstaw laboratoria dydaktyczne i badawcze, które w późniejszych latach rozwijał i wzbogacał o nowoczesną tematykę ćwiczeń oraz aparaturę. Oprócz normalnych zajęć na macierzystym Wydziale, miał również wykłady z metaloznawstwa i obróbki cieplnej na 3 innych Wydziałach AGH, a także w dwóch punktach konsultacyjnych Politechniki Krakowskiej. Dbał, z doskonałym rezultatem, o wysoką jakość dydaktyki. W opinii pracowników i studentów uważany był za świetnego dydaktyka. Opiekuńczy i życzliwy dla studentów, a jednocześnie rzeczowy i wymagający. Kształtował charaktery i postawy przyszłych inżynierów odlewników.

Dużą troską doc. J. Pakulskiego było kształcenie kadry naukowej. Był promotorem 6 doktoratów i opiniodawcą kilku prac doktorskich.

Do zadań podejmowanych na Wydziale, w Uczelni i środowisku odlewniczym podchodził z wielką, właściwą Mu energią i zaangażowaniem, ujawniając przy tym swój talent organizatorski. Pełnił szereg funkcji, m.in. Prodziekana Wydziału przez dwie kadencje, Dziekana i Dyrektora Instytutu Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa przez pół roku oraz Kierownika Punktu Konsultacyjnego AGH w Ozimku. Był członkiem Sekcji Procesów Odlewniczych Komitetu Metalurgii PAN w Krakowie, Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich, organizował konferencje naukowe PAN-STOP, działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego w AGH oraz w Polskim Towarzystwie Metaloznawczym.

W swej działalności naukowej wyspecjalizował się w zakresie metaloznawstwa odlewniczego, ze szczególnym uwzględnieniem procesów krystalizacji stopów. Z tego zakresu wykonał pracę doktorską, był promotorem innych prac doktorskich, autorem wielu publikacji; prowadził również wykład z teorii krystalizacji na studium doktoranckim Wydziału Odlewnictwa. Był znanym ekspertem obudów górniczych, zapraszanym do odbioru tych wyrobów dla kontrahentów zagranicznych i do wykonywania ekspertyz. Wykonał wiele prac naukowo-badawczych na rzecz przemysłu z zakresu tworzyw odlewniczych, poprawy ich jakości i obróbki cieplnej odlewów.

Przyczynił się znacznie do rozwoju Wydziału Odlewnictwa. Za pracę dydaktyczną, naukową i organizacyjną otrzymał wielokrotnie nagrodę Rektora AGH, indywidualną nagrodę Ministra i odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i Medal Komisji Edukacji Narodowej. Wyróżniony został także Odznaką "Zasłużonemu Opolszczyźnie".

Doc. dr inż. Janusz Pakulski zmarł 12 kwietnia 2000 r. i został pochowany na Cmentarzu Bronowickim (Pasternik).


Odznaczenia i nagrody

O jego zaangażowaniu w ruchu oporu świadczą liczne odznaczenia, takie jak: Londyński Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Medal Zwycięstwa i Wolności, Krzyż Partyzancki i inne. Był członkiem Światowego Związku Armii Krajowej i Związku Sybiraków.



Bibliografia publikacji

Źródła do biogramu

Książki

  • Kronika 1951-2019 : Wydział Odlewnictwa, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Oprac. Z. Kulig, J. Cholawa. Kraków 2019, s. 57, 148-149
  • Kronika Wydziału Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej 1951-2011. Oprac. Z. Kulig. Kraków 2011, s. 46, 134-136
  • Kronika i spis absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica 1919-1979. T. 1. Pion górniczy. Kraków 1979, s. ????????
  • [Skład Osobowy AGH … 19??/??]. Kraków 1983, s. ??????
  • Wielka Księga 85-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej. [Oprac.] zespół aut. K. Pikoń (red. naczelny), A. Sokołowska (dyrektor projektu), K. Pikoń. Gliwice 2004, s. 266, [foto]

Artykuły

  • Dańko J.: Wspomnienie o doc. Januszu Pakulskim. Biuletyn Informacyjny Pracowników AGH 2000, nr 78, s. ??????, [foto]??????

Inne


stan na dzień 28.04.2021