Tadeusz Knych: Różnice pomiędzy wersjami

Z Historia AGH
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 25: Linia 25:
 
Urodził się 1 stycznia 1952 roku w Grybowie.
 
Urodził się 1 stycznia 1952 roku w Grybowie.
  
W 1976 roku ukończył Wydział Metali Nieżelaznych AGH, kierunek Metalurgia, specjalność Przeróbka Plastyczna metali.  
+
W 1976 roku ukończył Wydział Metali Nieżelaznych AGH, kierunek Metalurgia, specjalność Przeróbka Plastyczna metali. Od początku pracy zawodowej związany z [[Wydział Metali Nieżelaznych|Wydziałem Metali Nieżelaznych]] AGH.
 
 
  
 
W 1980 roku uzyskał stopień doktora, w 2000 roku doktora habilitowanego, a w 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.
 
W 1980 roku uzyskał stopień doktora, w 2000 roku doktora habilitowanego, a w 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.

Wersja z 11:47, 17 sty 2019

Tadeusz Knych
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Knych
Imię / imiona Tadeusz
Tytuły / stanowiska Prof. zw. dr hab. inż.
Data urodzenia 1 stycznia 1952
Miejsce urodzenia Grybów


Pełnione funkcje Dziekan Wydziału Metali Niezelaznych (2017-2020)
Wydział Wydział Metali NieżelaznychFunkcjeGdzieoddo
DziekanWydział Metali Nieżelaznych20172020
DziekanWydział Metali Nieżelaznych20202024


Prof. zw. dr hab. inż. Tadeusz Knych (1952-) biogram będzie uzupełniony

Dyscyplina/specjalności:

Nota biograficzna

Dyscyplina/specjalności: Inżynieria materiałowa (wcześniej Metalurgia), specjalność Przeróbka plastyczna metali

Urodził się 1 stycznia 1952 roku w Grybowie.

W 1976 roku ukończył Wydział Metali Nieżelaznych AGH, kierunek Metalurgia, specjalność Przeróbka Plastyczna metali. Od początku pracy zawodowej związany z Wydziałem Metali Nieżelaznych AGH.

W 1980 roku uzyskał stopień doktora, w 2000 roku doktora habilitowanego, a w 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.

Od 2017 roku dziekan Wydziału Metali Nieżelaznych, wcześniej Kierownik Katedry Przeróbki Plastycznej i Metaloznawstwa Metali Nieżelaznych

Publikacje i dokonania: ok. 1000 publikacji, prac dla przemysłu, projektów, referatów, 20 wypromowanych doktorów, ok. 200 wypromowanych absolwentów Wydziału Metali Nieżelaznych

Członkostwa stowarzyszeń zawodowych i innych: Komitet Metalurgii PAN; członek Wire Association International; wiceprezydent Odział Polska, członek Polskiego Towarzystwa Materiałowego; członek Komitetu Naukowego Kolei Dużych Prędkości; członek Wire Association International’s Memorial Awards Committee

Odznaczenia i nagrody: Złoty Krzyż Zasługi; Medal KEN; 3 Nagrody Premiera RP za wybitne osiągnięcia naukowe i techniczne o wymiernych korzyściach dla gospodarki kraju; nagrody MNiSZW; liczne Nagrody Rektora AGH za działalność naukową; 3 Nagrody Marshalla V.Yokelsona za najlepszy artykuł roku z zakresu metali nieżelaznych oraz Nagroda Mordica Memorial Award za całokształt osiągnięć naukowych i praktycznych w obszarze metali nieżelaznych nadane przez amerykańskie Wire Assotiation International;

Bibliografia publikacji: (link do Bibliografii Publikacji Pracowników AGH dołączą pracownicy OIN BG)

Źródła do biogramu:

"Elektroenergetyczne przewody napowietrzne. Teoria-Materiały-Aplikacje", Wyd. AGH, Kraków 2010

Zainteresowania zawodowe:

Projektowanie i zaawansowane przetwórstwo metali nieżelaznych i ich stopów dla wszystkich działów gospodarki, szczególnie do zastosowań na cele elektryczne; nowe rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne w zakresie nowych przewodów i systemów elektroenergetycznych, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz kolejowych sieci trakcyjnych; autor lub współautor ok. 50 patentów, wdrożonych w kraju i za granicą dot. m.in. nowych technologii materiałowych i nowych wyrobów; kierowanie i wykonawstwo kilkudziesięciu projektów i grantów krajowych oraz międzynarodowych; szeroka współpraca z jednostkami naukowymi i przemysłowymi krajowymi oraz zagranicznymi m.in. z Niemiec, Włoch, USA, Finlandii, Szkocji, Hiszpanii, Meksyku.


Odznaczenia i nagrody

Bibliografia publikacji

https://bpp.agh.edu.pl/autor/knych-tadeusz-02925

Źródła do biogramu

Książki

Artykuły

stan na dzień 06.11.2018