Konrad Przemko Eckes

Z Historia AGH
Konrad Przemko Eckes
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Eckes
Imię / imiona Konrad Przemko


Data urodzenia 25 grudnia 1943
Miejsce urodzenia Jarosław





Konrad Przemko Eckes biogram będzie uzupełniony


Dyscyplina/specjalności:

Nota biograficzna

Urodził się 25 grudnia 1943 roku w Jarosławiu.

W 1967 roku ukończył Wydział Geodezji Górniczej AGH.

Na piątym roku studiów, w wyniku postępowania konkursowego uzyskał prawo do wyjazdu na indywidualną 2,5-miesięczną zagraniczną praktykę w ramach międzynarodowej organizacji IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience), która zajmuje się promowaniem wymiany doświadczeń w zakresie techniki, którą odbył w odkrywkowej kopalni rudy żelaza w Eisenerz w Austrii.

Po ukończeniu studiów rozpoczął prace w Katedrze ????? Wydziału Geodezji Górniczej.

W 1974 roku na podstawie pracy "Analiza przepływu sygnałów w liniach procesów technologicznych geodezyjnych systemów informacyjnych", napisanej pod kierunkiem prof. Michała Odlanickiego-Poczobutt uzyskał doktorat.



Postanowieniem z 25 września 2009 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk technicznych Konradowi Eckesowi (wręczenie aktu nastąpiło 3 lutego 2010 r.). Prof. dr hab. inż. Konrad Eckes jest pracownikiem Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie.


Specjalizuje się w zakresie zastosowań informatyki w geodezji i kartografii, w szczególności w technologii systemów informacji o terenie. W tym zakresie prowadzi badania w dziedzinie budowania modeli, zapisów formalnych i racjonalizacji rozwiązywania zadań, integracji systemów informacji o ter [...] 

////////////////////////////////////


Konrad Przemko Eckes (ur. 25 grudnia 1943 r.) po ukończeniu studiów w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej pracował 13 miesięcy w Rzeszowskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym przy budowie zapory wodnej na Sanie oraz przy budowie kombinatu siarkowego w rejonie tarnobrzeskim. Następnie podjął pracę w AGH, uczelni, z którą – jak się okazało – związał całą swoją dalszą karierę. Prowadził badania nad technologią działania geodezyjnego systemu informacyjnego, które doprowadziły do realizacji pracy doktorskiej obronionej w 1974 r. W latach 80. podjął próbę opracowania koncepcji mapy trójwymiarowej jako ogólnej postaci dokumentowania przestrzeni w sensie geodezyjnym. Po studiach w dziedzinie grafiki komputerowej i przetwarzania obrazów koncepcję zrealizował, a wyniki badań przedstawił w pracy habilitacyjnej wydanej w roku 1989. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego (1990) prowadzi badania naukowe w następujących kierunkach: analiza systemów informacji przestrzennej, budowanie modeli i zapisów formalnych, racjonalizacja rozwiązywania zadań w systemach informacji o terenie, integracja systemów informacji o terenie z systemami ekspercki. W roku 1997 został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego AGH. W zakresie działalności dydaktycznej prof. Konrad Eckes od lat 70. ubiegłego wieku dążył do uwzględnienia w programach nauczania przedmiotów z zastosowań informatyki w geodezji i kartografii. Obecnie jest wykładowcą czterech przedmiotów o charakterze informatycznym, w tym jednego kierunkowego. Od początku pracy w AGH mocno związany ze studenckim ruchem naukowym, od 1996 r. jest opiekunem Koła Naukowego Geodetów.

Członek Sekcji Geoinformatyki Komitetu Geodezji PAN w Warszawie (od roku 1994), od roku 1992 – Komisji Geodezji i Inżynierii Środowiska Oddziału PAN w Krakowie, a od marca 2002 r. Komisji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Od roku 1989 jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej. Jego dorobek naukowy obejmuje m.in. 72 publikacje, współautorstwo 4 podręczników akademickich i 2 patenty. Nagrody i wyróżnienia: rektora AGH za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną (łączna liczba 27), ministra za działalność dydaktyczną (5), Złoty Krzyż Zasługi (1990 r.), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001 r.), Honorowa odznaka za zasługi dla geodezji i kartografii (2005 r.).


Odznaczenia i nagrody

Bibliografia publikacji

Źródła do biogramu

Książki

Artykuły

Inne





stan na dzień 23.04.2020