Piotr Faliszewski

Z Historia AGH
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Faliszewski
Piotr Faliszewski.jpg
Nazwisko Faliszewski
Imię / imiona Piotr
Tytuły / stanowiska Dr hab. inż., prof. AGH
Data urodzenia 7 listopada 1980
Miejsce urodzenia Kraków


Dyscyplina/specjalności informatyka, informatyka teoretyczna, teoria złożoności obliczeniowej
Wydział Wydział Informatyki, Elektroniki i TelekomunikacjiDr hab. inż., prof. AGH Piotr Faliszewskio (1980-)

Dyscyplina/specjalności: informatyka, informatyka teoretyczna, teoria złożoności obliczeniowej

Nota biograficzna

Urodzony 7 listopada 1980 roku w Krakowie.

W okresie szkolnym był stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

W latach 1999-2004 studiował informatykę na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH. .

W latach 2004-2008 odbył studia doktoranckie na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Rochester w USA. W 2006 roku uzyskał tytuł Master of Science na University of Rochester, w 2008 roku doktoryzował się tam na podstawie pracy "Manipulation of Elections: Algorithms and Infeasibility Results"

Od 2009 roku pracuje w Katedrze Informatyki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH. W latach 2009-2015 był adiunktem.

W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2015 roku jest profesorem nadzwyczajnym AGH.

W 2013 na podstawie dorobku naukowego oraz monografii "arzędzia algorytmiczne dla wyborów" na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie informatyka. Wypromował dwóch doktorów.

W roku akademickim 2015/2016 był profesorem wizytującym w Université Paris-Dauphine w Paryżu we Francji. Ponadto przebywał w: Technische Universität Berlin , Berlin, Niemcy Mercator Fellow (sześć miesięcy w latach 2013–2014), profesor wizytujący (Friedrich Wilhelm Bessel Research Award, Alexander von Hum-Boldt Foundation; 10 miesięcy między 2018 a 2020), Rochester Institute of Technology, Rochester, NY 14623, USA.

Jego badania koncentrują się na następujących obszarach: komputerowy wybór społeczny, agregacja preferencji, złożoność wyborów, algorytmy i złożoność. Szczególnie interesują go pomysły, koncepcje i badania obejmujące i łączące wszystkie te obszary oraz teoria złożoności strukturalnej.

Obliczeniowy wybór społeczny; agregacja preferencji; (sparametryzowana) złożoność elek- tions; teoria gier kooperacyjnych; algorytmy i złożoność, algorytmy aproksymacyjne. Jestem szczególnie zainteresowany pomysłami, koncepcjami i badaniami obejmującymi i łączącymi wszystko te obszary.

W 2020 roku został laureatem prestiżowego ERC Consolidator Grant przyznawanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych i będzie pracować nad obliczeniową teorią wyboru społecznego. Wyniki projektu znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach życia związanych z koniecznością dokonywania wyboru – począwszy od wyborów w małych społecznościach lokalnych, poprzez biznes, a nawet rozgrywki sportowe.

W 2019 został członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji w dyscyplinie informatyka.

Odznaczenia i nagrody

W 2018 roku otrzymał nagrodę naukową Friedricha Wilhelma Bessela od Fundacji Alexandra von Humboldta, laureat Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka” za rok 2013 w zakresie nauk technicznych.

Bibliografia publikacji

https://bpp.agh.edu.pl/autor/faliszewski-piotr-06342

Źródła do biogramu

Książki

Artykuły

  • Naukowiec z AGH laureatem grantu ERC. Biuletyn AGH 2020, nr 153-154, s. 15, [foto]

Inne

stan na dzień 7.01.2021