Jarosław Jan Koźlak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Historia AGH
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 36 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Infobox scientist
{{Infobox scientist
|family-name=Koźlak
|family-name=Koźlak
|given-name=Jarosław
|given-name=Jarosław Jan
|honorific-prefix=Dr hab. inż., prof. AGH
|image=Jarosław Koźlak.jpg
|birth_date=8 maja 1970
|birth_place=Kraków
|death_date=24 września 2021
|fields=informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja,  informatyka i technologie informacyjne, technologie i systemy informacyjne, obliczenia naukowe, systemy inteligentne, sztuczna inteligencja, systemy inteligentne i wieloagentowe,  techniki integracji oprogramowania,  technologie WWW, system operacyjny, programowanie systemu
|faculty=Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
}}
}}
'''Jarosław Koźlak'''   '''<span style="color:red;">biogram będzie uzupełniony</span>'''
Dr hab. inż., prof. AGH '''Jarosław Jan Koźlak''' (1970-2021) 


Dyscyplina/specjalności: informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja  
Dyscyplina/specjalności: informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja,  informatyka i technologie informacyjne, technologie i systemy informacyjne, obliczenia naukowe, systemy inteligentne, sztuczna inteligencja, systemy inteligentne i wieloagentowe,  techniki integracji oprogramowania,  technologie WWW, system operacyjny, programowanie systemu


== Nota biograficzna ==
== Nota biograficzna ==


Urodził się 8 maja 1970 roku w Krakowie. Zmarł 24 września 2021 roku. Pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.


Ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, a następnie pracował na Wydziale EAIiE, gdzie w roku 2000 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie Informatyka. Jego praca doktorska, dotycząca zdecentralizowanej sztucznej inteligencji i systemów wielo-agentowych (Maintenance of the Functional Integrity in the Open Multi-Agent Systems), realizowana była we współpracy z Politechniką w Grenoble we Francji (Institut National Polytechnique de Grenoble – INPG), jako tzw. praca co-tutelle, i zaowocowała wspólnym dyplomem doktorskim uznawanym zarówno we Francji jak i w Polsce.
W 1994 roku ukończył Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH.


W latach 2002–2005 był profesorem goszczącym we francuskim uniwersytecie technicznym (Technical University of Belfort Montbeliard – UTBM), gdzie prowadził zajęcia dydaktyczne i brał udział w badaniach.
W 1994 roku rozpoczął pracę w Katedrze Informatyki [[Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki|Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki]] AGH.


Od reorganizacji wydziałów AGH w 2012 r. do chwili obecnej pracował w Instytucie Informatyki (dawniej Katedra Informatyki) w Grupie Inteligentnych Systemów Informacyjnych na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
W 2000 roku na podstawie pracy "Zachowanie integralności funkcjonalnej w otwartych systemach wieloagentowych z odtwarzalnymi zasobami", napisanej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, uzyskał stopień doktora.


W roku 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego (monografia: Agent Models of Transport and Road Traffic). Jego głównymi obszarami działalności naukowej były: systemy agentowe, analiza sieci społecznych, nowoczesne podejścia heurystyczne do modelowania i optymalizacji transportu i ruchu drogowego. Był autorem ponad 130 publikacji naukowych.
W latach 2002-2003 i 2005 pracował na Politechnice Belfort Montbeliard (UTMB) we Francji jako maitre de conferances.


Prof. Jarosław Koźlak był współorganizatorem wielu konferencji naukowych, pełnił wielokrotnie rolę recenzenta i członka komitetu naukowego. Na wspomnienie zasługuje jego wkład pracy w dużą międzynarodową konferencję organizowaną w AGH – The 4th International Conference on Behavioral, Economic, and Socio-Cultural Computing (BESC 2017). Pełnił tam rolę współprzewodniczącego Komitetu Organizacyjnego.
Od 2012 roku pracował w Instytucie Informatyki (dawniej Katedra Informatyki) w Grupie Inteligentnych Systemów Informacyjnych na [[Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji|Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji]] AGH.


Prof. Jarosław Koźlak prowadził zajęcia dydaktyczne (również w języku angielskim) z przedmiotów takich jak: systemy operacyjne, programowanie systemowe, technologie integracji systemów, systemy zdecentralizowane i agentowe, technologie WWW, sieci społeczne. W ramach programu Erasmus prowadził zajęcia na uniwersytetach zagranicznych oraz kontynuował i rozwijał współpracę z zagranicznymi ośrodkami, przyjmując ich kadrę naukową i studentów przybywających na studia i staże (praktyki). Był promotorem kilku prac doktorskich i opiekunem prawie 60 prac magisterskich.
W 2014 roku na podstawie rozprawy "Agentowe modele transportu i ruchu drogowego" uzyskał stopień doktora habilitowanego. Był profesorem uczelnianym AGH.


Jarosław Koźlak miał także pasje pozazawodowe. Interesował się przede wszystkim historią cywilizacji i kultury. Poczesne miejsce miała kultura francuska: język, literatura, filmy i muzyka współczesna. Bardzo chętnie podróżował i zwiedzał świat.
Był współprzewodniczącym IV Międzynarodowej Konferencji Informatyki Behawioralnej, Ekonomicznej i Społeczno-Kulturalnej (BESC 2017), zorganizowanej w AGH w dniach 16-18 października 2017 roku.  


Był członkiem komitetu programowego licznych konferencji, m.in.: Agent Day, International Conference on Practical Applications of Agents and Multi-Agent Systems (PAAMS), Ibero-American Conference on Artificial Intelligence (IBERAMIA), International Conference on Parallel Problem Solving from Nature (PPSN), International Conference on Behavioral, Economic and Socio-cultural Computing (BESC), Workshop on Social Network Analysis in Applications (SNAA), International School and Conference on Network Science (NetSci), European Network Intelligence Conference (ENIC), International Conference on Signal Image Technology & Internet based Systems (SITIS), IASTED International Conference on Internet and Multimedia Systems and Applications (IMSA), IEEE International Conference on Digital Information Management (ICDIM), IEEE International Conference on Soft Computing as Transdisciplinary Science and Technology (CSTST), ACM SAC track Advances in Spatial and Image-based Information Systems (ASIIS), International Conference on Management of Digital EcoSystems (MEDES), IISE Annual Conference and Expo, Międzynarodowa Konferencja Badań Stosowanych w Informatyce i Inżynierii (ICAR), Międzynarodowa Konferencja Systemów dla Przedsiębiorstw (ES).


W 2000 roku na podstawie pracy "Zachowanie integralności funkcjonalnej w otwartych systemach wieloagentowych z odtwarzalnymi zasobami", napisanej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, uzyskał stopień doktora.
Prowadził zajęcia dydaktyczne (również w języku angielskim) z przedmiotów takich jak: systemy operacyjne, programowanie systemowe, technologie integracji systemów, systemy zdecentralizowane i agentowe, technologie WWW, sieci społeczne.  


W ramach programu Erasmus prowadził zajęcia na uniwersytetach zagranicznych oraz kontynuował i rozwijał współpracę z zagranicznymi ośrodkami, przyjmując ich kadrę naukową i studentów przybywających na studia i staże (praktyki).


W 2014 roku na podstawie rozprawy "Agentowe modele transportu i ruchu drogowego" uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Był promotorem kilku prac doktorskich i opiekunem prawie 60 prac magisterskich.
 


Autor około 140 publikacji.
Autor około 140 publikacji.
..........................
Jarosław KOZLAK pracuje jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie . Jest związany z Grupą Inteligentnych Systemów Informatycznych.
Doktoryzował się. stopień w dziedzinie informatyki (systemy rozproszone sztucznej inteligencji i multi-agent) z Instytutu Narodowego Polytechnique de Grenoble (INPG), Francji i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w Polsce w 2000 roku za pracę pt Utrzymanie integralności funkcjonalnej w otwarte systemy wieloagentowe . W latach 2002-2003 i 2005 pracował na Politechnice Belfort Montbeliard (UTMB) we Francji jako maitre de Conferences . W 2014 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Stopień doktora habilitowanego za pracę Agent modele transportu i ruchu drogowego .
Jego główne obszary badawcze to: systemy wieloagentowe, nowoczesne podejścia heurystyczne, modelowanie i optymalizacja transportu i ruchu oraz analiza sieci społecznościowych.
Jarosław Kozlak jest autorem i współautorem ponad 130 prac naukowych. Był współprzewodniczącym konferencji IV Międzynarodowej Konferencji Informatyki Behawioralnej, Ekonomicznej i Społeczno-Kulturalnej (BESC 2017),zorganizowana w AGH w dniach 16-18 października 2017 r. współorganizowała warsztaty AATMO (Agent-based Approaches for Transportation Modeling and Optimisation) podczas Międzynarodowej Konferencji Praktyczne Zastosowania Agentów i Systemów Wieloagentowych (PAAMS) 2013 i 2014 jako jeden współprzewodniczących oraz był przewodniczącym ścieżki Social Computing and Applications podczas konferencji International Conference on Behavioural, Economic and Socio-Cultural Computing (BESC) 2016. Dr Kozlak był członkiem Komitetu Programowego licznych konferencji, m.in.: Agent Day, International Conference on Practical Applications of Agents and Multi-Agent Systems (PAAMS) Ibero-American Conference on Artificial Intelligence (IBERAMIA), International Conference on Parallel Rozwiązywanie problemów z natury (PPSN), Międzynarodowa Konferencja Behawioralna, Ekonomiczna,i Socjo-Cultural Computing (BESC), Warsztaty na temat zastosowań analizy sieci społecznościowych (SNAA), Międzynarodowa Szkoła i Konferencja Nauk o Sieciach (NetSci), Europejska Konferencja Inteligencji Sieci (ENIC) (ścieżka analizy sieci społecznościowych i mediów społecznościowych), Międzynarodowe Conferences on Signal-Image Technology and Internet-based Systems (SITIS), IASTED International Conference on Internet and Multimedia Systems and Applications (IMSA), IEEE International Conference on Digital Information Management ICDIM, IEEE International Conference on Soft Computing as Transdisciplinary Science and Technology ( CSTST), ACM SAC track Advances in Spatial and Image-based Information Systems (ASIIS), konferencja ACM na temat zarządzania wschodzącymi ekosystemami cyfrowymi (MEDES), międzynarodowa konferencja na temat informatyki przemysłowej i inżynierii systemów (IISE),Międzynarodowa Konferencja Badań Stosowanych w Informatyce i Inżynierii (ICAR), Międzynarodowa Konferencja Systemów dla Przedsiębiorstw (ES).
Jarosław Kozlak regularnie prowadzi wykłady na temat systemów operacyjnych, programowania systemów, technik integracji systemów oprogramowania, zdecentralizowanej sztucznej inteligencji oraz systemów wieloagentowych. Wypromował 56 pomyślnie ukończonych studiów magisterskich. tezy. Oto CV
    analiza stanu, dynamiki i ewolucji mediów społecznościowych i organizacji społecznych z wykorzystaniem analizy sieci społecznościowych, symulacji agentowych i metod eksploracji danych,
    wieloagentowe modelowanie systemów transportowych i ruchu drogowego,
    rozwiązywanie problemów optymalizacji transportu i optymalizacji ruchu drogowego,
    identyfikacja wzorców sytuacji i zastosowanie uczenia maszynowego do wyboru najlepszych strategii,
Tematy nauczania
    system operacyjny,
    programowanie systemu,
    technologie WWW,
    techniki integracji oprogramowania
    systemy wieloagentowe
==== Odznaczenia i nagrody ====


==== Bibliografia publikacji ====
==== Bibliografia publikacji ====


https://bpp.agh.edu.pl/autor/kozlak-jaroslaw-01266
https://badap.agh.edu.pl/autor/kozlak-jaroslaw-001266


== Źródła do biogramu ==
== Źródła do biogramu ==
Linia 69: Linia 50:
==== Książki ====
==== Książki ====


*
* [Skład Osobowy AGH … 1998]. Kraków 1998, s. 58, 339
 
==== Artykuły ====
 
*


==== Inne ====
==== Inne ====


* Nie żyje dr hab. inż. Jarosław Koźlak, prof. AGH [online] [przeglądany 5.10. 2021]. Dostępny w: https://www.agh.edu.pl/pracownicy/odeszli/info/article/nie-zyje-dr-hab-inz-jaroslaw-kozlak-prof-agh/
* Dr hab. inż. Jarosław Jan Koźlak - System Wspomagania ... [online] [przeglądany 5.10.2021]. Dostępny w: https://recenzenci.opi.org.pl/sssr-web/site/people-details?personId=cafed587f7e2ef43
* Jaroslaw Kozlak's Home Page - AGH [online] [przeglądany 5.10.2021]. Dostępny w: https://home-agh-edu-pl.translate.goog/~kozlak/?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=nui,sc
* Nie żyje dr hab. inż. Jarosław Koźlak, prof. AGH [online] [przeglądany 5.10.2021]. Dostępny w: https://www.agh.edu.pl/pracownicy/odeszli/info/article/nie-zyje-dr-hab-inz-jaroslaw-kozlak-prof-agh/
* Oddział Małopolski – Polskie Towarzystwo Informatyczne [online] [przeglądany 5.10.2021]. Dostępny w: http://pti.krakow.pl/pozegnanie-jaroslawa-kozlaka/


{{DEFAULTSORT:Koźlak, Jarosław}}
{{DEFAULTSORT:Koźlak, Jarosław Jan}}


[[Category:Biogramy]]
[[Category:Biogramy]]
'''''<span style="color:red;">stan na dzień 5.10.2021</span>'''''

Aktualna wersja na dzień 11:01, 29 sie 2023

Jarosław Jan Koźlak
Jarosław Koźlak.jpg
Nazwisko Koźlak
Imię / imiona Jarosław Jan
Tytuły / stanowiska Dr hab. inż., prof. AGH
Data urodzenia 8 maja 1970
Miejsce urodzenia Kraków
Data śmierci 24 września 2021
Dyscyplina/specjalności informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja, informatyka i technologie informacyjne, technologie i systemy informacyjne, obliczenia naukowe, systemy inteligentne, sztuczna inteligencja, systemy inteligentne i wieloagentowe, techniki integracji oprogramowania, technologie WWW, system operacyjny, programowanie systemu
Wydział Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji



Dr hab. inż., prof. AGH Jarosław Jan Koźlak (1970-2021)

Dyscyplina/specjalności: informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja, informatyka i technologie informacyjne, technologie i systemy informacyjne, obliczenia naukowe, systemy inteligentne, sztuczna inteligencja, systemy inteligentne i wieloagentowe, techniki integracji oprogramowania, technologie WWW, system operacyjny, programowanie systemu

Nota biograficzna

Urodził się 8 maja 1970 roku w Krakowie. Zmarł 24 września 2021 roku. Pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

W 1994 roku ukończył Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH.

W 1994 roku rozpoczął pracę w Katedrze Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH.

W 2000 roku na podstawie pracy "Zachowanie integralności funkcjonalnej w otwartych systemach wieloagentowych z odtwarzalnymi zasobami", napisanej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, uzyskał stopień doktora.

W latach 2002-2003 i 2005 pracował na Politechnice Belfort Montbeliard (UTMB) we Francji jako maitre de conferances.

Od 2012 roku pracował w Instytucie Informatyki (dawniej Katedra Informatyki) w Grupie Inteligentnych Systemów Informacyjnych na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH.

W 2014 roku na podstawie rozprawy "Agentowe modele transportu i ruchu drogowego" uzyskał stopień doktora habilitowanego. Był profesorem uczelnianym AGH.

Był współprzewodniczącym IV Międzynarodowej Konferencji Informatyki Behawioralnej, Ekonomicznej i Społeczno-Kulturalnej (BESC 2017), zorganizowanej w AGH w dniach 16-18 października 2017 roku.

Był członkiem komitetu programowego licznych konferencji, m.in.: Agent Day, International Conference on Practical Applications of Agents and Multi-Agent Systems (PAAMS), Ibero-American Conference on Artificial Intelligence (IBERAMIA), International Conference on Parallel Problem Solving from Nature (PPSN), International Conference on Behavioral, Economic and Socio-cultural Computing (BESC), Workshop on Social Network Analysis in Applications (SNAA), International School and Conference on Network Science (NetSci), European Network Intelligence Conference (ENIC), International Conference on Signal Image Technology & Internet based Systems (SITIS), IASTED International Conference on Internet and Multimedia Systems and Applications (IMSA), IEEE International Conference on Digital Information Management (ICDIM), IEEE International Conference on Soft Computing as Transdisciplinary Science and Technology (CSTST), ACM SAC track Advances in Spatial and Image-based Information Systems (ASIIS), International Conference on Management of Digital EcoSystems (MEDES), IISE Annual Conference and Expo, Międzynarodowa Konferencja Badań Stosowanych w Informatyce i Inżynierii (ICAR), Międzynarodowa Konferencja Systemów dla Przedsiębiorstw (ES).

Prowadził zajęcia dydaktyczne (również w języku angielskim) z przedmiotów takich jak: systemy operacyjne, programowanie systemowe, technologie integracji systemów, systemy zdecentralizowane i agentowe, technologie WWW, sieci społeczne.

W ramach programu Erasmus prowadził zajęcia na uniwersytetach zagranicznych oraz kontynuował i rozwijał współpracę z zagranicznymi ośrodkami, przyjmując ich kadrę naukową i studentów przybywających na studia i staże (praktyki).

Był promotorem kilku prac doktorskich i opiekunem prawie 60 prac magisterskich.

Autor około 140 publikacji.

Bibliografia publikacji

https://badap.agh.edu.pl/autor/kozlak-jaroslaw-001266

Źródła do biogramu

Książki

  • [Skład Osobowy AGH … 1998]. Kraków 1998, s. 58, 339

Inne