Janusz Jakóbiec

Z Historia AGH
Wersja z dnia 10:16, 24 sty 2023 autorstwa Sabina.Olszyk (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Janusz Jakóbiec
Janusz Jakobiec.jpg.jpg
Nazwisko Jakóbiec
Imię / imiona Janusz
Tytuły / stanowiska prof. dr hab. inż.
Data urodzenia 1 stycznia 1945
Miejsce urodzenia Rzeszów


Dyscyplina/specjalności paliwa silnikowe płynnei gazowe, silniki spalinowe, oleje smarowe
Wydział Wydział Energetyki i PaliwProf. zw. dr hab. inż. Janusz Jakóbiec (1945-)

Dyscyplina/specjalności: paliwa silnikowe płynne i gazowe, silniki spalinowe, oleje smarowe

Nota biograficzna

Urodził się 1 stycznia 1945 roku w Rzeszowie.

W 1972 roku ukończył studia na specjalności samochody i ciągniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. W 1996 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Politechnice Krakowskiej, a w 2008 stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Rolniczym w Lublinie.

Tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał w 2008 roku, natomiast profesora zwyczajnego w 2014 roku.

W 1972 roku podjął prace zawodową w Politechnice Krakowskiej na wydziale Mechanicznym, gdzie uczestniczył w pracach dotyczących problemów rozwiązań konstrukcyjnych układów zasilania silników o zapłonie iskrowym oraz procesów spalania paliw z uwzględnieniem wpływu na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. W latach 1991-2008 pracował w Instytucie Technologii Nafty w Krakowie, gdzie pełnił funkcję kierownika w Zakładzie Badań Trakcyjnych.

Od 2008 roku zatrudniony w AGH na Wydziale Energetyki i Paliw, gdzie pełnił funkcję kierownika grupy badawczej zajmującej się paliwami ciekłymi, gazowymi, środkami smarowymi, płynami eksploatacyjnymi oraz dodatkami uszlachetniającymi te produkty.

Dorobek naukowy obejmuje łącznie około 300 publikacji, w tym 96 wystąpień na konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Istotnym dorobkiem naukowo-badawczym jest realizacja około siedemdziesięciu projektów badawczych na zlecenie przemysłu oraz współautorstwo sześciu grantów finansowanych przez Komitet Badań Naukowych.

Promotor 7 prac doktorskich oraz 3 przewodów doktorskich w realizacji. Opiekun ponad 60 prac magisterskich i inżynierskich. Recenzent: 3 prac doktorskich, dorobku doktora habilitowanego, 3 książek z zakresu paliw silnikowych i oceny procesów spalania w silnikach tłokowych pojazdów samochodowych.

W AGH opracował i prowadził liczne programy dydaktyczne z zakresu paliw ciekłych konwencjonalnych i biopaliw oraz badań silnikowych. Współuczestniczył w pracach organizacyjnych związanych z przygotowaniem laboratorium dydaktycznego z zakresu analizy paliw ciekłych, w tym Pracowni Badan Silnikowych.

Członek licznych stowarzyszeń naukowych, m. in. Polskiego Instytutu Spalania, Polskiego Towarzystwa Naukowego Motoryzacji, Polskiego towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych, Polskiego Towarzystwa Recyklingu, Rady Naukowej Instytutu Nafty i Gazu Państwowego Instytutu Badawczego.

Odznaczenia i nagrody

nagroda Rektora AGH indywidualna II stopnia (2011), nagroda Rektora AGH indywidualna II stopnia (2012), wyróżnienie Rektora AGH z okazji jubileuszu 40-lecia pracy (2013), nagroda Rektora AGH za całokształt dorobku naukowego (2015), nagroda indywidualna Dyrektora Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego (2015)

Bibliografia publikacji

https://badap.agh.edu.pl/autor/jakobiec-janusz-006400

Źródła do biogramu

Artykuły

  • Suwała W.: Kronika : Prof. dr hab. inż. Janusz Jakóbiec. "Nafta-Gaz" 2017, R. 73, nr 10, s. 807-808, [foto]
  • Wądrzyk M.: Technologia paliw ciekłych. Biuletyn AGH 2017, nr 118, s. 23-24, [foto]

Inne

  • Informacje od dr. inż. Mariusza Wądrzyka


stan na dzień 25.01.2023