Zbigniew Magoński

Z Historia AGH
Wersja z dnia 12:07, 21 lut 2023 autorstwa Justyna.Stanek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zbigniew Magoński
Zbigniew Magoński.jpg
Nazwisko Magoński
Imię / imiona Zbigniew
Tytuły / stanowiska Dr inż.
Data urodzenia 2 maja 1950
Miejsce urodzenia Głubczyce
Data śmierci 1 kwietnia 2017
Miejsce śmierci Kraków
Dyscyplina/specjalności technologia elektronowa, ceramiczne ogniwa paliwowe, czujniki temperatury, przepływomierze, elektronika, technologia ciała stałego
Wydział Wydział Informatyki, Elektroniki i TelekomunikacjiDr inż. Zbigniew Magoński (1950-2017)

Dyscyplina/specjalności: technologia elektronowa, ceramiczne ogniwa paliwowe, czujniki temperatury, przepływomierze, elektronika, technologia ciała stałego

Nota biograficzna

Urodził się 2 maja 1950 roku w Głubczycach na Śląsku Opolskim. Zmarł 1 kwietnia 2017 roku w Krakowie. Pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

W 1973 roku otrzymał stopień magistra inżyniera w specjalności Elektronika Ciała Stałego na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W tym samym roku rozpoczął pracę w Krakowskim Oddziale Przemysłowego Instytutu Elektroniki, przemianowanym następnie na Ośrodek Badawczo Rozwojowy Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów w Krakowie.

Przez wiele lat zajmował się projektowaniem mikroukładów hybrydowych dla potrzeb motoryzacji, hybrydowych przetworników analogowo cyfrowych i cyfrowo analogowych, a także inverterów DC/AC wysokiej częstotliwości.

W 1989 roku rozpoczął pracę w Katedrze Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej.

W 2000 roku na podstawie pracy "Technologia wytwarzania mostka termicznego i jej wpływ na dokładność, stabilność i szybkość pomiaru przepływu", napisanej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki pod kierunkiem prof. Stanisława Nowaka, uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie elektronika.

W latach 1994-1995 pracował w firmie Summit Technology (Boston, Massachussets) nad prototypem specjalizowanego lasera ekscymerowego.

W czasie pracy w Akademii Górniczo-Hutniczej przedmiotem jego zainteresowań badawczych były czujniki temperatury i modelowanie pól temperaturowych w układach elektronicznych. Opracował unikalne rozwiązanie przepływomierza do pomiaru przepływu paliw płynnych, które przedstawił w swojej pracy doktorskiej.

Przez wiele lat pracował nad grubowarstwowymi strukturami mikrofluidycznymi, a także ceramicznymi ogniwami paliwowymi.

Był utalentowanym wynalazcą i autorem około 10 patentów krajowych i zagranicznych z dziedziny elektroniki.

Autor około 80 publikacji.

Odznaczenia i nagrody

Podczas międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG otrzymał złoty medal (wspólnie z dr inż. Barbarą Dziurdzią) za rozwiązanie „Bateria Ogniw Paliwowych” (2015), nagroda zespołowa (wspólnie z dr inż. Barbarą Dziurdzią) Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016), na 114. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine” wynalazek „Bateria Ogniw Paliwowych” został nagrodzony złotym medalem (2015), wynalazek ten również został nagrodzony Honorowym Medalem Jury Targów Wynalazczości w Taipei (2014).

Bibliografia publikacji

https://badap.agh.edu.pl/autor/magonski-zbigniew-001218

Źródła do biogramu

Książki

  • [Skład Osobowy AGH … 1994]. Kraków 1994, s. 391

Artykuły

  • Dziennik Polski 2017, nr 79 (4 IV 2017), s. A10 [nekr.]
  • Dziennik Polski 2017, nr 81 (6 IV 2017), s. A10 [nekr.]

Inne