Ogniwo

Z Historia AGH
Wersja z dnia 09:21, 23 wrz 2021 autorstwa MariuszWijas (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

W 1949 roku ukazało się kilka numerów odbijanego na powielaczu czasopisma studentów Akademii Górniczo-Hutniczej „Ogniwo".

W drugim numerze pisma zamieszczono m. in. artykuł prof. Walerego Goetla, ówczesnego rektora Akademii Górniczo-Hutniczej, zatytułowany „Do młodzieży":

Pragnąłbym bardzo, aby pojawienie się pisma „Ogniwo" nie było przejściowym zjawiskiem. Ileż to razy nasza młodzież akademicka zaczynała wydawać w różnych uczelniach pisemka, czy też zgoła duże pisma, które miały obszerne programy i zapowiadały się w swych oświadczeniach na wieczność. Tymczasem w krótkim czasie z wielkich programów pozostawało ubóstwo treści, a pismo ukazywało się z coraz to większymi przerwami, aż przestało wychodzić, dzieląc los wielu swych poprzedników.

Nie chciałbym, aby pismo młodzieży naszej Uczelni, pismo młodzieży technicznej, której obowiązkiem jest patrzeć na życie realnie i żyć realnie, stało się ofiarą bujania w obłokach, nie liczącego się z rzeczywistością. Jeżeli pismo, a to wydaje się rzeczą oczywistą, wynikło z potrzeb młodzieży AGH, jeżeli ma dać wyraz nie tylko chęciom, ale i umiejętności realizacyjnej tej młodzieży niech będzie pismem trwałym, o coraz to lepszym poziomie, o coraz to wyższym locie![1]

Przypisy