Piotr Małoszewski

Z Historia AGH
Wersja z dnia 10:21, 31 mar 2017 autorstwa MalgorzataDudek (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Infobox scientist |family-name=Małoszewski |given-name=Piotr |honorific-prefix=Prof. dr hab. inż. |birth_date=2 lipca 1950 |birth_place=Kraków |death_date=21 marca...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Piotr Małoszewski
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Małoszewski
Imię / imiona Piotr
Tytuły / stanowiska Prof. dr hab. inż.
Data urodzenia 2 lipca 1950
Miejsce urodzenia Kraków
Data śmierci 21 marca 2017
Miejsce śmierci Monachium
Dyscyplina/specjalności hydrogeologia, hydrologia znacznikowa, geologia
Wydział Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska


Odznaczenia i nagrody Krzyż Oficerski OOP, Krzyż Komandorski OOP, Krzyż Komandorski z Gwiazdą OOP

Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski (1950-2017)

Dyscyplina/specjalności: hydrogeologia, hydrologia znacznikowa, geologia

Nota biograficzna

Urodził się 2 lipca 1950 roku w Krakowie. Zmarł 21 marca 2017 roku w Monachium. Został pochowany w Krakowie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

Studia na AGH ukończył w 1973 roku, studiował techniczną fizykę. Tutaj uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie geologii inżynierskiej na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym (1978). W 1993 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi w zakresie geologii na Uniwersytecie we Fryburgu (Albert-Ludwigs-Universität in Freiburg in Breisgau). Tytuł profesora nauk o Ziemi otrzymał w 2000 roku.

W latach 1984-2015 pracownik Helmholtz Center Munich German - Research Centre for Environmental Health. Od 2014 roku profesor na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Prowadził wykłady na AGH, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz na uniwersytetach w Bernie, Karlsruhe, Monachium, Bochum oraz Freiburgu. Prowadził także zajęcia na kursach organizowanych przez UNESCO i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej w Austrii, Egipcie, Ghanie i Etiopii.

Autor i współautor kilkudziesięciu artykułów oraz publikacji naukowych. Promotor kilkunastu doktoratów. Członek redakcji czasopism naukowych, recenzent projektów badawczych oraz publikacji w czasopismach naukowych. Organizował sesje z hydrogeologii znacznikowej na międzynarodowych sympozjach naukowych.

Stypendysta Fundacji im. Alexandra von Humboldta. W latach 1988–2015 ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) w ramach projektów z hydrologii izotopowej i modelowania matematycznego danych eksperymentalnych. W latach 2003–2015 sprawował opiekę nad stypendystami IAEA w Monachium. Członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP.

Działacz polonijny i katolicki. W latach 1993–1999 dyrektor Szkoły Przedmiotów Ojczystych działającej przy Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Współtworzył Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, którego był wiceprzewodniczącym. Przewodniczący Rady Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech. Zwierzchnik Zakonu Rycerskiego św. Grobu Bożego w Jerozolimie.

Odznaczenia i nagrody

Krzyż Oficerski OOP, Krzyż Komandorski OOP, Krzyż Komandorski z Gwiazdą OOP, Order Świętego Sylwestra.

Bibliografia

Artykuły

  • Dziennik Polski 2017, nr 74 (29 III 2017), s. A9 [nekr.]

Inne