Zdzisław Maj

Z Historia AGH
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdzisław Maj
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Maj
Imię / imiona Zdzisław
Tytuły / stanowiska Dr inż.
Data urodzenia 6 maja 1939
Miejsce urodzenia Radom
Data śmierci 25 grudnia 1989
Miejsce śmierci Kraków
Dyscyplina/specjalności metalurgia, inżynieria materiałowa (otrzymywanie i kształtowanie właściwości żeliwa wysokojakościowego; technologia wytwarzania odlewów motoryzacyjnych z żeliwa)
Wydział Wydział Odlewnictwa


Odznaczenia i nagrody Złoty Krzyż Zasługi

Dr inż. Zdzisław Maj (1939-1989)[ biogram będzie uzupełniony]

Specjalność: metalurgia, inżynieria materiałowa (otrzymywanie i kształtowanie właściwości żeliwa wysokojakościowego; technologia wytwarzania odlewów motoryzacyjnych z żeliwa)

Nota biograficzna

Urodził się 6 maja 1939 roku w Radomiu. Zmarł 25 grudnia 1989 roku w Krakowie.

Ukończył studia w 1964 roku na Wydziale Odlewnictwa AGH w Krakowie.

W 1970 roku rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Odlewnictwa AGH w Katedrze Odlewnictwa Żeliwa, które ukończył w 1974 roku.

Bezpośrednio po studiach podjął pracę w Hucie im. M. Nowotki w Ostrowcu, pracując tam kolejno jako starszy asystent w Laboratorium Metaloznawczym, jako zastępca, a następnie kierownik Wydziału Odlewni Rur.

Pracował na AGH od 1974 roku najpierw na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Odlewnictwa Żeliwa na Wydziale Odlewnictwa, a następnie na stanowisku adiunkta w tejże Katedrze.

Jego doświadczenie w pracy w przemyśle zaowocowało dobrymi wynikami działalności Punktów Konsultacyjnych Wydziału Odlewnictwa AGH w Radomiu i Końskich, których był współorganizatorem i kierownikiem. Działał jako konsultant naukowo-techniczny kilku zakładów przemysłowych, m.in. Zakładów Mechanicznych Ursus w Warszawie, Zakładów Metalowych w Radomiu, Fabryki Łucznik w Radomiu.

W swojej działalności dydaktycznej nie ograniczał się do prowadzenia wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych lecz organizował i prowadził krajowe i zagraniczne obozy studenckie. Był też doskonałym opiekunem dyplomantów.

Jest autorem 40 publikacji i 10 patentów oraz promotorem 65 prac dyplomowych na Wydziale Odlewnictwa AGH.

Był członkiem Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich (STOP) oraz Towarzystwa Konsultantów Polskich (TKP).

Odznaczenia i nagrody

Złoty Krzyż Zasługi, zespołowe nagrody Ministra: Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki I stopnia, Edukacji Narodowej III stopnia, Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Nauki i Postępu Technicznego II stopnia, zespołowa nagroda NOT III stopnia, nagrody Rektora AGH


Bibliografia

Książki

  • Wielka Księga 85-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej. [Oprac.] zespół aut. K. Pikoń (red. naczelny), A. Sokołowska (dyrektor projektu), K. Pikoń. Gliwice 2004, s. 214-215, [foto]