Stanisław Marian Tokarski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Historia AGH
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 3: Linia 3:
|given-name=Stanisław Marian
|given-name=Stanisław Marian
|honorific-prefix=Dr inż.
|honorific-prefix=Dr inż.
|fields=energetyka, inżynieria środowiska, ochrona powietrza
|faculty=Centrum Energetyki
|faculty=Centrum Energetyki
}}
}}
Dr inż. '''Stanisław Marian Tokarski'''  '''<span style="color:red;">biogram będzie uzupełniony</span>'''
Dr inż. '''Stanisław Marian Tokarski'''  '''<span style="color:red;">biogram będzie uzupełniony</span>'''


Dyscyplina/specjalności: energetyka, inżynieria środowiska, ochrona powietrza,
Dyscyplina/specjalności: energetyka, inżynieria środowiska, ochrona powietrza


== Nota biograficzna ==
== Nota biograficzna ==

Wersja z 10:28, 22 lis 2022

Stanisław Marian Tokarski
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Tokarski
Imię / imiona Stanisław Marian
Tytuły / stanowiska Dr inż.



Dyscyplina/specjalności energetyka, inżynieria środowiska, ochrona powietrza
Wydział Centrum Energetyki



Dr inż. Stanisław Marian Tokarski biogram będzie uzupełniony

Dyscyplina/specjalności: energetyka, inżynieria środowiska, ochrona powietrza

Nota biograficzna

W 1983 roku studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH uzyskując tytuł magistra inżyniera.

W 1983 roku rozpoczął pracę inżyniera rozruchu w Elektromontażu II Kraków.

W latach 1985-1991 był inspektorem nadzoru Elektrowni Jaworzno III, w latach 1992-1996 był głównym specjalistą ds. restrukturyzacji, następnie w latach 1996-2001 był dyrektorem ds. strategii i zarządzania. W latach 2001-2008 pracował w Południowym Koncernie Energetycznym SA jako dyrektor ds. strategii zarządzania. W latach 2008-2010 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu – dyrektora ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia SA. W latach 2010-2014 pełnił funkcję prezesa zarządu TAURON Wytwarzanie SA.

Odbył studia podyplomowe w Politechnice Śląskiej: w latach 1990-1991 "Systemy komputerowe", w roku akademickim 1991/92 "Energetyka w warunkach przemian gospodarczych" i w latach 1996/97 "Przyjazna dla środowiska restrukturyzacja energetyki". Następnie w roku akademickim 2002/2003 "Zarządzanie oparte o strukturę programu MBA" w Szkole Głównej Handlowej, w roku akademickim 2006/2007 "Prawo w Unii Europejskiej" w Wniwersytecie Jagiellońskim i w roku 2009/10 "Energetyka jądrowa we współczesnej elektroenergetyce" w AGH.

W 2014 roku na podstawie pracy "Środowiskowe i techniczno-ekonomiczne aspekty przemysłowego spalania biomasy", obronionej w Głównym Instytut Górnictwa w Katowicach uzyskał stopień doktora nauk technicznych.

W 2016 roku rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach oraz na stanowisku głównego specjalisty w Pionie Współpracy Centrum Energetyki AGH.

W ramach pracy w Centrum Energetyki AGH, do jego zadań należy organizowanie działalności badawczej laboratoriów Centrum w zakresie wskazywanym przez Dyrektora Centrum, koordynacja współpracy z przemysłem, przygotowywanie i udział w realizacji projektów badawczych w obszarze energii i paliw. Ponadto prowadzi badania w zakresie prognozowania rozwoju rynków energii i nowych technologii energetycznych, wraz z przygotowywaniem opracowań na zlecenie podmiotów zewnętrznych.

Jest członkiem Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, Polskiego Komitetu Światowej Rady Energii, Kolegium Urzędu Dozoru Technicznego, Prezydium Komitetu Problemów Energetyki PAN, Komitetu Energetyki i Polityki Klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej. Od 2010 roku jest członkiem Rady Nadzorczej spółki EIT Innoenergy S.E. Akcjonariuszem Spółki jest m.in. AGH.

Odznaczenia i nagrody

VII Edyktem Rady Naukowo-Programowej Konferencji Kotłowej i Kapituły w 2022 roku otrzymał Tytuł Honorowy Miles Energeticae. Otrzymał glejt świadczący o prawie do tytułu i szabli oraz jako insygnium tytułu Karabelę Polską.

Bibliografia publikacji

Źródła do biogramu

Książki

  • Dr inż. Stanisław Tokarski : miles energeticae. W: 14th ICBT Poland 2022 : aktualne problemy budowy i eksploatacji kotłów technologie transformacji energetycznej problemy eksploatacji elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni : międzynarodowa XIV konferencja kotłowa ICBT Poland 2022 : Szczyrk 25–28 października 2022 / Politechnika Śląska. Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Zakład Kotłów i Wytwornic Pary. — Gliwice 2022, 121-124, [foto]

Artykuły

Inne


stan na dzień 22.11.2022