Nguyen Van Giang

Z Historia AGH
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nguyen Van Giang
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Nguyen Van
Imię / imiona Giang
Tytuły / stanowiska Prof. dr inż.
Data urodzenia 18 września 1950
Miejsce urodzenia Ninh Binh (Wietnam)


Dyscyplina/specjalności geofizyka


Rok przyznania doktoratu h.c. AGH 2016
Powód przyznania doktoratu h.c. AGH Za nawiązanie i rozwijanie współpracy naukowo-badawczej w obszarze podstawowych i stosowanych badań naukowych w dziedzinie nauk o Ziemi między Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie a Vietnam Academy of Science and Technology w Hanoi oraz innymi uniwersytetami z Wietnamu; za współpracę w doskonaleniu programów nauczania i organizacji procesu dydaktycznego oraz dążenie do osiągnięcia najwyzszego poziomu badań i kształcenia oraz otwartej wymiany poglądów i opinii naukowych
Odznaczenia i nagrody Doktor Honoris Causa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Nota biograficzna

Urodził się 18 września 1950 r. w Ninh Binh w Wietnamie.

W 1974 roku ukończył studia magisterskie w specjalności geofizyka stosowana na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH.

Pracę zawodową rozpocząl w 1975 r. jako geofizyk w National Centre for Science and Technology (NCST) w Hanoi, w Wietnamie.

W roku 1989 obronił doktorat w Instytucie Geofizyki w NCST. Temat jego pracy to: „Badanie charakterystyki pola geomagnetycznego na terytorium Wietnamu na podstawie danych naziemnych i pomiarów aeromagnetycznych”. W 2002 r. uzyskał stanowisko profesora w Instytucie Geofizyki w Wietnamskiej Akademii Nauk i Technologii w Hanoi (VAST, wcześniej NCST).

Obszar działania naukowego Profesora obejmuje problematykę poszukiwania i monitoringu stanu warstw wodonośnych metodami geofizycznymi, wykorzystanie metody georadarowej w zagadnieniach inżynierskich i ochrony środowiska, a także badanie metodami geofizycznymi geologicznych struktur przypowierzchniowych.

W latach 1990–2010 był Dyrektorem Zakładu Geofizyki Stosowanej w Instytucie Geofizyki VAST. Nawiązywał kontakty naukowe i współpracę z takimi instutucjami jak Institute of Terrestrial Magnetism, Ionosphere and Radio Wave Propagation of the Russian Academy of Sciences w Moskwie (1984), Institute de Physique du Globe de Paris (1990), Institute of Geophysics at the Ludwig-Maximilians University w Monachium (1995), Asian Institute of Technology w Bangkoku (2001), L'Institute de Physique du Globe de Strasbourg EOST, CNRS Uniwersytetu w Strasburgu (2004), Akita University w Japonii, (2006), Sapienza University w Rzymie (2007), Chiang Mai University w Tajlandii (2008), Ping Tung University na Tajwanie (2009).

W latach 1996– 2010 wykładał geofizykę na Wydziale Geologii University of Natural Sciences – Hanoi National University. W latach 2002–2014 był wykładowcą metod elektromagnetycznych na Wydziale Fizyki University of Natural Sciences – Ho Chi Minh City National University.

Obecnie jest Dyrektorem Zakładu Geofizyki Stosowanej w Graduated University of Science and Technology of VAST i Dyrektorem Zakładu Geotechniki i Podziemnych Struktur w Binh Duong University.

Członek Vietnamese Society of Geophysicists, Vietnamese Society of Physics, Vietnamese Association of Geology. Przedstawiciel Wietnamu z funkcją sekretarza w Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki. Od roku 2005 jest zastępcą redaktora naczelnego w Vietnam Journal of Earth Sciences.

Odznaczenia i nagrody

Nagrody Ho Chi Minha dla Nauki w 2005 r. za pracę przy Narodowym Atlasie Wietnamu, za konstrukcję pięciu map geomagnetycznych.

Bibliografia

Książki

Artykuły

Inne