Janusz Jakóbiec: Różnice pomiędzy wersjami

Z Historia AGH
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 3: Linia 3:
 
|given-name=Janusz
 
|given-name=Janusz
 
|honorific-prefix=prof. dr hab. inż.
 
|honorific-prefix=prof. dr hab. inż.
 +
|image=Janusz Jakobiec.jpg.jpg
 
|birth_date=1 stycznia 1945
 
|birth_date=1 stycznia 1945
 
|birth_place=Rzeszów
 
|birth_place=Rzeszów

Wersja z 09:09, 17 kwi 2018

Janusz Jakóbiec
Janusz Jakobiec.jpg.jpg
Nazwisko Jakóbiec
Imię / imiona Janusz
Tytuły / stanowiska prof. dr hab. inż.
Data urodzenia 1 stycznia 1945
Miejsce urodzenia Rzeszów


Dyscyplina/specjalności paliwa silnikowe płynnei gazowe, silniki spalinowe, oleje smarowe
Wydział Wydział Energetyki i PaliwProf. zw. dr hab. inż. Janusz Jakóbiec (1945-)

Dyscyplina/specjalności: paliwa silnikowe płynne i gazowe, silniki spalinowe, oleje smarowe

Nota biograficzna

Urodził się 1 stycznia 1945 roku w Rzeszowie.

W 1972 roku ukończył studia na specjalności samochody i ciągniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. W 1996 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 2008 stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał w 2008 roku, natomiast profesora zwyczajnego w 2014 roku.

W 1972 roku podjął prace zawodową w Politechnice Krakowskiej na wydziale Mechanicznym, gdzie uczestniczył w pracach dotyczących problemów rozwiązań konstrukcyjnych układów zasilania silników o zapłonie iskrowym oraz procesów spalania paliw z uwzględnieniem wpływu na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. W latach 1991-2008 pracował w Instytucie Technologii Nafty w Krakowie, gdzie pełnił funkcję kierownika w Zakładzie Badań Trakcyjnych. Od 2008 roku zatrudniony w AGH na Wydziale Energetyki i Paliw, gdzie pełnił funkcję kierownika grupy badawczej zajmującej się paliwami ciekłymi, gazowymi, środkami smarowymi, płynami eksploatacyjnymi oraz dodatkami uszlachetniającymi te produkty.

Dorobek naukowy obejmuje łącznie około 300 publikacji, w tym 96 wystąpień na konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Istotnym dorobkiem naukowo-badawczym jest realizacja około siedemdziesięciu projektów badawczych na zlecenie przemysłu oraz współautorstwo sześciu grantów finansowanych przez Komitet Badań Naukowych.

Promotor 7 zakończonych prac doktorskich o charakterze aplikacyjnym oraz 3 przewodów doktorskich w realizacji. Był opiekunek ponad 60 prac magisterskich i inżynierskich. Recenzent 3 prac doktorskich, dorobku doktora habilitowanego, a także 3 książek z zakresu paliw silnikowych i oceny procesów spalania w silnikach tłokowych pojazdów samochodowych.

Opracował i prowadził na AGH liczne programy dydaktyczne z zakresu paliw ciekłych konwencjonalnych i biopaliw oraz badań silnikowych. Współuczestniczył w pracach organizacyjnych związanych z przygotowaniem laboratorium dydaktycznego z zakresu analizy paliw ciekłych, w tym Pracowni Badan Silnikowych.

Członek licznych stowarzyszeń naukowych, m. in. Polskiego Instytutu Spalania, Polskiego Towarzystwa Naukowego Motoryzacji, Polskiego towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych, Polskiego Towarzystwa Recyklingu, Rady Naukowej Instytutu Nafty i Gazu Państwowego Instytutu Badawczego.

Odznaczenia i nagrody

nagrody indywidualne Rektora AGH (III i II stopnia oraz za całokształt dorobku naukowego), nagroda indywidualna dyrektora Instytutu Nafty i Gazu Państwowego Instytutu Badawczego

Bibliografia publikacji

https://bpp.agh.edu.pl/autor/jakobiec-janusz-06400

Źródła do biogramu

Artykuły

  • Wądrzyk M.: Technologia paliw ciekłych. Biuletyn AGH 2017, nr 118, s. 23-24, [foto]

biogram będzie uzupełniony