Jacek Maria Rajchel

Z Historia AGH
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacek Maria Rajchel
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Rajchel
Imię / imiona Jacek Maria


Data urodzenia 30 stycznia 1944
Miejsce urodzenia Chełm Lubelski
Data śmierci 5 kwietnia 2020

Jacek Maria Rajchel (1944-2020) biogram będzie uzupełniony

Dyscyplina/specjalności:

Nota biograficzna

Urodził się 30 stycznia 1944 roku w Chełmie Lubelskim. Zmarł 5 kwietnia 2020 roku. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wkrótce rodzina przeprowadziła się do Krakowa, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego. W latach 1962-1968 studiował na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH specjalność surowce skalne. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na ....

W 1976 roku na podstawie pracy "Budowa geologiczna doliny Sanu w rejonie Dynowa-Dubiecka" obronionej na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym uzyskał doktorat.


Geolog, zajmował się budową geologiczną Karpat i ich surowcami mineralnymi. Prowadził badania na Spitsbergenie, biorąc udział w jednej z wypraw naukowo-badawczych AGH, której rezultatem była nowa koncepcja stratygrafii i budowy tektonicznej tego obszaru. Był też uczestnikiem wielu innych wypraw naukowych, m.in. do Szkocji czy w rejon Bajkału. Za prace badawcze i naukowe oraz popularyzację wiedzy z dziedziny geologii uzyskał kilkanaście nagród rektora AGH.


Odznaczenia i nagrody

Bibliografia publikacji

Źródła do biogramu

Książki

Artykuły

Inne
stan na dzień 14.04.2020