Józef Gęga

Z Historia AGH
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Gęga
Józef Gęga.jpg
Nazwisko Gęga
Imię / imiona Józef
Tytuły / stanowiska Prof. dr hab. inż.
Data urodzenia 20 czerwca
Miejsce urodzenia Rychwałd
Data śmierci 9 maja 2012
Miejsce śmierci Kraków
Dyscyplina/specjalności metalurgia, ochrona środowiska, inżynieria środowiska, budowa urządzeń ochrony środowiska
Pełnione funkcje Prodziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (1990-1996)
Wydział Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki


Odznaczenia i nagrody Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej
FunkcjeGdzieoddo
ProdziekanWydział Maszyn Górniczych i Hutniczych19901992
ProdziekanWydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki19921993
ProdziekanWydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki19931996


Prof. dr hab. Józef Gęga (1931-2012)

biogram w trakcie opracowania

Dyscyplina/specjalności: metalurgia, ochrona środowiska, inżynieria środowiska, budowa urządzeń ochrony środowiska

Nota biograficzna

Urodził się 20 czerwca 1931 roku w Rychwałdzie. Zmarł 9 maja 2012 roku. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Absolwent technikum w Bielsku Białej. W 1951 roku rozpoczął pracę zawodową jako technik mechanik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Bielsku Białej. Studia w AGH rozpoczął w 1955 roku na Wydziale Metalurgicznym uzyskując tytuł zawodowy inżyniera o specjalności: walcownictwo. Dalszą edukację kontynuował także w AGH na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych. Tytuł zawodowy magistra inżyniera mechanika uzyskał w 1964 roku. Po ukończeniu studiów, obok pracy zawodowej w kilku zakładach przemysłowych m.in.: Krakowskich Zakładach Odlewniczych, Dziale Produkcji Aparatury Naukowej AGH oraz w Przedsiębiorstwie Elektromontaż, podjął również pracę naukową w AGH. Początkowo pracował na stanowisku asystenta technicznego, a od 1963 roku rozpoczął działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną w Katedrze Maszyn Hutniczych Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH. Doktorat obronił w 1973 roku i awansował na stanowisko adiunkta. Stopień naukowy Doktora habilitowanego w zakresie nauk technicznych otrzymał w 1979 roku i awansował na stanowisko docenta. Od 1992 roku pracował na stanowisku profesora AGH.

W latach 1992-1996 oraz 1996-2000 był Kierownikiem Szkoły ochrony i Inżynierii Środowiska im. Walerego Goetla oraz Członkiem Rady Programowej (1996-2008).

Autor blisko stu artykułów naukowych publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych, autor wielu opracowań dla przemysłu krajowego i zagranicznego. Twórca dziesięciu patentów, w tym dwóch zagranicznych, wdrożonych w przemyśle krajowym i zagranicznym.


Członek Polskiego Klubu Ekologicznego oraz Zespołu Oceny Oddziaływań na Środowisko Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Odznaczenia i nagrody

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka za zasługi dla Ziemi Krakowskiej, Złota odznaka za pracę społeczną dla miasta Krakowa, Złota Odznaka za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznaka Honorowa za zasługi dla Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych.

Źródła do biogramu

Książki

  • Kowalski W.: Józef Gęga - wspomnienie. W: XXV lat Szkoły Ochrony i Inżynierii Środowiska im. Walerego Goetla. Kraków 2017, s. 138, 157-159, [foto] (Monografia Szkoły Ochrony i Inżynierii Środowiska im. Walerego Goetla ; nr 3)
  • [Skład Osobowy AGH... 1963/64]. Kraków 1964, s. 144

Artykuły

Inne