Hugo Trzebicki

Z Historia AGH
Wersja z dnia 14:45, 21 lut 2023 autorstwa MagdalenaZabawa (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Hugo Trzebicki
Hugo Trzebicki.jpg
Nazwisko Trzebicki
Imię / imiona Hugo
Tytuły / stanowiska Wykładowca i Adiunkt mgr inż.
Data urodzenia 24 sierpnia 1893
Miejsce urodzenia Kraków
Data śmierci 25 marca 1956
Miejsce śmierci Kraków
Dyscyplina/specjalności budowa maszyn
Wydział Wydział Elektromechaniczny


Odznaczenia i nagrody Złoty Krzyż Zasługi

Wykładowca i Adiunkt mgr inż. Hugo Trzebicki (1893–1956)

Dyscyplina/specjalności: budowa maszyn

Nota biograficzna

Urodził się 24 sierpnia 1893 roku w Krakowie, zmarł 25 marca 1956 roku. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Studiował na Politechnice w Monachium oraz na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej.

Początkowo pracował jako jako starszy asystent przy Katedrze Pomp i Motorów Wodnych na Politechnice Lwowskiej, wykładając jednocześnie konstrukcję i naprawę samochodów w Instytucie Technologicznym. W 1922 roku rozpoczął pracę w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Chorzowie, gdzie pracował do wybuchu wojny. W tym czasie był delegatem Polski do Międzynarodowej Komisji Ekspertów dla technicznej kontroli fabryk azotowych w Europie.

Od września 1939 roku prowadził drukarnię W. L. Anczyc i Ska w Krakowie. Do 1949 roku pełnił funkcję Prezesa Zrzeszenia Przemysłu Graficznego, był też zaprzysiężonym rzeczoznawcą Izby Przemysłowo-Handlowej i biegłym sądowym z zakresu przemysłu graficznego.

Po wojnie powołany został na stanowisko naczelnego dyrektora Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie (do października 1946).

W 1947 roku objął stanowisko adiunkta i wykładowcy w Katedrze Pomp, Sprężarek i Wentylatorów na Wydziale Elektromechanicznym Akademii Górniczej. Przyczynił się w dużym stopniu do zorganizowania tej katedry.

W AGH pracował do sierpnia 1951 roku, później jako samodzielny pracownik naukowy w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy oraz jako wykładowca na Wydziałach Politechnicznych Akademii.

Od stycznia 1952 roku był projektantem w Centralnym Biurze Aparatury Chemicznej i Urządzeń Chłodniczych w Krakowie, skąd został przeniesiony do Biura Projektów Przemysłu Koksochemicznego "Koksoprojekt".

Odznaczenia i nagrody

Złoty Krzyż Zasługi, Medal Niepodległości, Medal 20-lecia Służby Państwowej

Źródła do biogramu

Książki

  • Non omnis moriar… : groby profesorów AGH Cmentarz Rakowicki. Z. 2019. Oprac. H. Sieński. Kraków 2019, s. 228-229, [foto]
  • Życiorysy profesorów i asystentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1919-1964). Red. M. Odlanicki-Poczobutt. Kraków 1965, s. 208-209, [foto] (Zeszyty Naukowe. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ; nr 41, z. spec. 4)