Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli

Z Historia AGH
Wersja z dnia 08:43, 4 lip 2022 autorstwa HieronimSienski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli
Alberto Sangiovanni Vincentelli.jpg
Nazwisko Sangiovanni-Vincentelli
Imię / imiona Alberto L.
Tytuły / stanowiska Prof.
Data urodzenia 23 czerwca 1947
Miejsce urodzenia Mediolan


Dyscyplina/specjalności cyber-fizyczne systemy, projektowanie systemów, elektroniczne systemy projektowe, projektowanie systemów wbudowanych, sterowanie, układy scalone


Rok przyznania doktoratu h.c. AGH 2019
Powód przyznania doktoratu h.c. AGH za: ogromny wkład w przełomowe rozwiązania w automatycznym projektowaniu złożonych układów elektronicznych, które przyczyniły się do rozwoju mikroelektroniki w Akademii Górniczo-Hutniczej

Prof. Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli (1947-)

Dyscyplina/specjalności: cyber-fizyczne systemy, projektowanie systemów, elektroniczne systemy projektowe, projektowanie systemów wbudowanych, sterowanie, układy scalone

Nota biograficzna

Urodził się 23 czerwca 1947 roku w Mediolanie.

W 1971 roku ukończył studia na Uniwersytecie Politecnico di Milano uzyskując tytuł magistra inżyniera.

W 1976 roku rozpoczął pracę w University of California Berkeley, gdzie obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki.

W latach 1980-1981 był naukowcem wizytującym na Wydziale Nauk Matematycznych IBM TJ Watson Research Center.

W 1987 roku był profesorem wizytującym na MIT.

W 1998 roku został wybrany członkiem Narodowej Akademii Inżynierii Stanów Zjednoczonych zajmującej się komputerowo wspomaganym projektowaniem układów scalonych.

W 2014 roku został wybrany stypendystą Association for Computing Machinery za wkład w automatyzację projektowania elektronicznego.

Jest kierownikiem Katedry Inżynierii Elektrycznej i Informatyki im. Edgara L. i Harolda H. Buttnerów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Był współzałożycielem Cadence i Synopsys, dwóch wiodących firm w obszarze Electronic Design Automation oraz założycielem i dyrektorem naukowym Centrum Badawczego PARADES w Rzymie.

Zasiada w zarządach firm: Cadence, KPIT, Expert.ai, Cy4Gate, Exein, a także pełni funkcję prezesa zarządu w Quantum Motion, Phononic Vibes, Innatera i Phoelex.

Jest członkiem zespołu doradców Walden International i Xseed, Naukowej Rady Konsultacyjnej Istituto Italiano di Tecnologia (IIT).

Jest prezesem Rady Strategicznej i Międzynarodowej Rady Doradczej parku technologicznego Milano Innovation District.

Zasiada w Radzie Doradczej Politecnico di Milano i posiada tytuł profesora honorowego Politecnico di Torino.

Pełnił również funkcję przewodniczącego Comitato Nazionale dei Garanti per la Ricerca czy Komisji ds. Strategii Fondo Strategico Italiano.

Doradzał także firmom takim jak Intel, HP, Bell Labs, IBM, Ledlease, Samsung, UTC, Lutron, Kawasaki Steelm Fujitsu, Telecom Italia, Pirelli, GM, BMW, Mercedes, Magneti Marelli i ST Microelectronics.

Doktor honoris causa połączonych wydziałów EE i CS Uniwersytetu Aalborg w Danii, KTH w Sztokholmie w Szwecji oraz AGH w Krakowie.

Autor ponad 1000 artykułów naukowych, 19 książek oraz patentów.

Członek Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) i Association for Computing Machinery (ACM), jak również National Academy of Engineering (NAE), Komitetu Wykonawczego Włoskiego Instytutu Technologicznego, IEEE. W lipcu 2012 roku został przewodniczącym Comitato Nazionale Garanti per la Ricerca.

Odznaczenia i nagrody

Nagroda im. Jamesa Clerka Maxwella przyznawaną przez IEEE i Royal Society of Edinburgh „za przełomowe zasługi, które miały wpływ na rozwój elektroniki i elektrotechniki lub obszarów powiązanych”, Nagroda im. Richarda Harolda Kaufmanna, Nagroda za całokształt osiągnięć naukowych przyznawaną przez European Design and Automation Association, Impact Award im. Richard Newtona przyznawaną przez IEEE/ACM, Nagroda Uniwersytetu Kalifornijskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji, Technical Achievement Award przyznawaną przez IEEE TC-CPS, Graduate Teaching Award im. Leona Kirchmayera (IEEE), Nagroda za całokształt osiągnięć naukowych przyznaną przez International Society for Peritoneal Dialysis, Nagroda Guillemin-Cauer, Nagroda Darlington

Źródła do biogramu

Artykuły

  • Kolczyńska I.: Tytuł dhc AGH dla prof. Alberto Sangiovanni-Vincentelli. Biuletyn AGH 2022, nr 168, s. 17, [foto]

Inne


stan na dzień 23.02.2022